A už je to tu. Stojíte pred predajom svojej nehnuteľnosti? A vedeli ste, že cenu môžete ešte navýšiť? Ako? Máme tu pár jednoduchých tipov a trikov ako na to.
Zo skúseností môžeme povedať, že investície nemusia byť úplne veľké. Niekedy stačia aj drobné opravy za dvesto eur a cena nehnuteľnosti sa môže zdvihnúť v rádoch tisíc alebo minimálne urýchlite dobu predaja. Obvykle máva predaj domu či bytu štyri fázy. Je nutné podotknúť, že by vás dobrá realitná kancelária mala na ne upozorniť či ich rovno zabezpečiť. O vhodnosti či nevhodnosti realitných maklérov budeme hovoriť v inom článku nabudúce.
Fáza prvá: vypratávanie. Touto fázou nemusia prejsť všetky príbytky. V holobyte by asi veľmi nebolo čo vypratávať. Naopak, ak už máte druhé bývanie a sťahujete sa, fáza číslo jedna je prirodzenou neoddeliteľnou súčasťou. A prečo je taká dôležitá? Pomôže novým majiteľom predstaviť si ako by mohli svoj nový domov zariadiť bez stôp bývalého majiteľa.
Krok druhý: drobné opravy. Ak by sme to mali zhrnúť v skratke, ide o investíciu, ktorú sme spomínali vyššie. Spočíva vo vymaľovaní škaredých oprskaných stien, zatmelení tých najhorších prasklín, možno oprave odtoku pod umývadlom, ktorý už dlhšiu dobu nebol čistený a upchal sa. Nemusíte pritom opraviť celé bývanie, stačí ak bude v reprezentatívnom stave. Kupca skôr kúpi to, kde nebude musieť počítať s investíciami do budúcna. Neplatí to však vždy, veľmi staré budovy nie je nutné takto upravovať keďže nový majiteľ má v pláne kompletnú rekonštrukciu.
Tretia fáza – upratovanie. Zase tu ide o reprezentatívnosť a dobrý dojem. Dajte si preto záležať na kuchyni a sociálnom zariadení (WC aj sprcha či vaňa). Umyte podlahy, okná, naleštite zrkadlá…
Vžite sa do role kupujúceho a skúste sa odosobniť. Prejdite celým domom s čistou hlavou a všímajte si, na čo by sa mohol upriamiť potencionálny nájomca či kupec. Podľa toho prípadne podniknite ešte ďalšie kroky.