Právo vlastniť patrí medzi základné ľudské práva, ktoré sú medzinárodné uznávané. Toto právo je dokonca zakotvené aj v Ústave Slovenskej republiky, kde sa hovorí, že každý má právo vlastniť nejaký svoj súkromný majetok. Je teda samozrejmé, že ak niečo človek vlastní, chce si to aj ochrániť pred ostatnými, najmä ak ide o niečo, čo je pre neho vzácne alebo to má vyššiu hodnotu. V prípade, že sa náhodou stane ten prípad, že nejaká osoba neoprávnene zasiahne do niečoho, čo je vo vlastníctve iného človeka, môže sa táto osoba voči tomuto zásahu brániť a to hneď niekoľkými spôsobmi.
Tieto spôsoby by sa mali odvíjať od konkrétneho druhu vlastníctva, samotného zásahu a podľa toho by mali byť aj zákonne upravené a dodržiavať právne normy. Najčastejším spôsobom, akým sa dá proti zásahom do vlastníctva brániť sú vlastnícke žaloby, ktorých náležitosti sú spomenuté aj v Občianskom zákonníku. Vlastnícke žaloby sa ďalej rozdeľujú na dva druhy, a to na zapieraciu žalobu Ezmluva a žalobu na vydanie veci, pričom každá slúži na chránenie majetku v inej situácií.
Žaloba na vydanie veci, ktorá sa inak volá aj reivindikačná žaloba, ako už z jej prvého názvu vyplýva, slúži na ochranu pri neoprávnenom odcudzení. Zapieracia žaloba, často nazývaná aj negatórna žaloba, sa využíva v tých prípadoch, keď do vlastníctva človeka, neoprávnene zasiahne nejaká cudzia-tretia osoba, pričom podstata tohto dokumentu je iná než žaloba na vydanie veci. Ide skôr o žalovanie, ktoré slúži na riešenie medziľudských vzťahov, narušujúcich vlastníctvo (napríklad môže ísť o riešenie zlých susedských vzťahov v bytoch, kedy vlastníkovi bytu vadí hluk alebo zápach od susedov, či ďalšie iné veci). Touto zapieracou žalobou sa vlastník môže brániť voči zásahom, ktoré prebehli, momentálne prebiehajú, prípadne by mohli prebehnúť opätovne. Pokiaľ uvažujete o spísaní a použití takejto žaloby, odporúčame to urobiť s pomocou právneho advokáta, ktorý vám bude vedieť bližšie poradiť, čo presne do žaloby zahrnúť a ako postupovať.